Konkurs plastyczny "DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY"
Rozkład odwozów - bus p.Brański
Ślubowanie klasy I. Uroczystość Dnia Edukacji Narodowej- 16.10.2024r.
- 15
Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej- 14.10.2024r.
Wycieczka przyrodniczo-edukacyjna do siedziby Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu- 9.10.2024r.
- 12
9 października 2024 roku uczniowie klasy III z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jarosława Iwaszkiewicza w Dąbrównie pod opieką pani Doroty Zalewskiej i pani Wiktorii Podolak wybrali się na wycieczkę do siedziby Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu. Na początku pani Przewodnik przeprowadziła ciekawą lekcję przyrody i zaprowadziła nas do Muzeum Etnograficznego, gdzie mogliśmy obejrzeć różne przedmioty z dawnych czasów. Następnie poszliśmy do Muzeum Przyrody i podziwialiśmy różne gatunki zwierząt. Zwiedziliśmy również Mrowisko Edukacyjne i obejrzeliśmy budki lęgowe ptaków. Na koniec pracownicy Parku rozpalili ognisko i piekliśmy kiełbaski. Po miło spędzonym czasie, zadowoleni wróciliśmy autokarem do naszej szkoły.
Wybory Samorządu Uczniowskiego- 8.10.2024r.
- 4
8 października 2024r. w naszej szkole odbyły się Wybory Samorządu Uczniowskiego. Komisja policzyła głosy i decyzją uczniów Samorząd przedstawia się w następującym składzie:
Gabriel Głodek, Wojciech Ruczyński, Aleksander Angowski, Filip Ostrowski, Zuzanna Wrońska i Julia Sadowska.
Gratulujemy!
opiekun: Dorota Skibicka
Lekcja przyrody - 7.10.2024r.
W poniedziałek (7 października) na lekcji przyrody klasa 4a gościła Marcela Bestvatera. Wspólnie z córką Emilią opowiedzieli o swojej pasji- jeleniach. Pan Marcel pokazał sprzęt służący do obserwowania zwierząt, zaprezentował odgłosy wydawane przez jelenie w czasie rykowiska. Emilia opowiedziała o sposobach tropienia jeleni. Uczniowie mieli możliwość patrzenia przez noktowizor i oglądania okazów poroży. Bardzo dziękujemy za tak ciekawą, pouczającą lekcję. Wszystkim się bardzo podobało, a niektórzy rozbudzili w sobie pasję obserwowania zwierząt.
Pierwsza pomoc przedmedyczna
27 września 2024 r. w klasach IV- VIII odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej. Poprowadzili je członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Dąbrównie – Wojciech Ruczyński i Gabriel Głodek. Młodzi strażacy przedstawili podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy:
- ocena stanu bezpieczeństwa swojego i osoby poszkodowanej,
- zapewnienie bezpieczeństwa osobie poszkodowanej,
- ocena stanu przytomności poszkodowanego,
- sprawdzenie przytomności osoby poszkodowanej,
- znajomość numerów alarmowych,
- prawidłowe przeprowadzenie rozmowy z dyspozytorem pogotowia,
- samodzielne udrożnienie dróg oddechowych, sprawdzenie oddechu,
- ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej,
- wykonanie wdechów ratowniczych i ucisków klatki piersiowej.
Następnie poprowadzili ćwiczenia praktyczne.
Pięknie dziękujemy
Małgorzata Bielska
„Koledzy, którzy prowadzili szkolenie byli mili i dobrze przygotowani do zajęć”.
Filip Józefowicz kl. VI a
„Szkolenie było ciekawe, ponieważ można w nim było brać czynny udział”.
Ania Szydlik kl. VI a
„Uważam, że szkolenie było potrzebne, żeby umieć pomóc osobie, której grozi utrata życia”.
Iga Nadolska kl. VI a
„Zajęcia były przydatne, bo nauczyłem się udzielania pierwszej pomocy”.
Oskar Kowalski kl. VI a
„Dzięki zajęciom zrozumiałem, że pierwsza pomoc jest bardzo ważna, bo ratuje komuś życie”.
Adam Paczkowski kl. VI a
Konsultacje z psychologiem psychoterapeutą w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostródzie.
Spotkanie z podróżnikiem Wiktorem Rafalskim - 4.10.2024r.
Dnia 4 października 2024r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z młodym podróżnikiem Wiktorem Rafalskim, studentem Stosunków Międzynarodowych- Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Przy wsparciu Anny Fafińskiej, uczennicy Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Bażyńskiego, Wiktor opowiadał uczniom o swojej podróży do Dubaju, Malediw i innych rajskich miejsc. Przedstawił środowisko przyrodnicze, religie, kultury, tradycje oraz kuchnie wielu krajów. Ogromne wrażenie na uczniach zrobiły piękne fotografie, filmiki i ciekawostki, którymi podzielił się z nami podróżnik. Dziękujemy za wspaniałą i interesującą lekcję. Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkanie, tym razem o Indiach.
Szkolenie dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy- 27.09.2024r.
- 3
W dniu 27 września 2024 roku Gabriel Głodek i Wojciech Ruczyński - druhowie z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Dąbrównie i równocześnie uczniowie klasy 8 naszej szkoły przeprowadzili szkolenie dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy. Chłopcy od kilku lat zdobywają wiedzę w tej dziedzinie. Wojciech ma sprawność medyka. Gabryś niedawno profesjonalnie udzielił pomocy osobie poszkodowanej. Grono pedagogiczne jest pod ogromnym wrażeniem wiedzy, umiejętności i postawy Wojtka i Gabrysia. Zajęcia z uczniami, które przeprowadzili chłopcy były naprawdę na wysokim poziomie merytorycznym. Gabryś i Wojtek nawiązali podczas ich prowadzenia świetny kontakt ze swoimi kolegami. Dziękujemy serdecznie OSP w Dąbrownie za udostępnienie sprzętu do przeprowadzenia ćwiczeń praktycznych .
Zbiórka darów dla powodzian - 27.09.2024r.
Na terenie naszej szkoły została zorganizowana zbiórka środków czystości, żywności itp. dla osób dotkniętych powodzią. Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców, nauczycieli i całej społeczności szkolnej, zbiórka okazała się ogromnym sukcesem. Wspólne działania nie tylko pomogły potrzebującym, ale także zintegrowały społeczność i pokazały, jak ważna jest empatia i solidarność w trudnych chwilach. Przy wsparciu Gminy Dąbrówno i z pomocą Pana Witolda S. dary zostały zawiezione do Banku Żywności w Olsztynie. Stamtąd zostaną przetransportowane do rodzin najbardziej potrzebujących. Za pomoc z całego serca dziękujemy. To, co wspólnie osiągnęliśmy, pokazuje, jak ważne jest, abyśmy byli razem jako społeczność, gotowi wspierać się nawzajem.
Próbna ewakuacja- 27.09.2024r.
W dniu 27 września uczniowie oraz pracownicy naszej szkoły usłyszeli w trakcie swoich zajęć sygnał trzech dzwonków, co jest przyjętym znakiem dźwiękowym zagrożenia, które wymaga natychmiastowego opuszczenia budynku. Na szczęście, nie działo się nic złego, a wszyscy przebywający w tym momencie w szkole mieli okazję sprawdzić w praktyce znajomość procedur dotyczących bezpieczeństwa podczas próbnej ewakuacji. Wyniki próby ewakuacyjnej pokazują, że uczniowie oraz nauczyciele prawidłowo reagują podczas sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, ale mamy ogromną nadzieję, że do takich zdarzeń nigdy nie dojdzie. Co roku wszyscy przypominamy sobie zasady obowiązujące podczas ewakuacji, tj. drogi ewakuacji, miejsce zbiórki oraz przede wszystkim zachowanie, które wymaga sprawnego przemieszczenia się w bezpieczne miejsce oraz słuchania poleceń przeprowadzających akcję ratowniczą.
Bezpłatne szkolenia dla rodziców, opiekunów, nauczycieli, grona pedagogicznego oraz wszystkich pracowników oświaty
Z radością informujemy, że ruszamy z kolejną odsłoną AKADEMII UWAŻNEGO RODZICA FORUM PRZECIW DEPRESJI.
To autorski projekt bezpłatnych szkoleń dla rodziców, opiekunów, nauczycieli, grona pedagogicznego oraz wszystkich pracowników oświaty, który realizujemy w ramach 17. edycji kampanii Forum Przeciw Depresji. Obejmuje on cykl spotkań edukacyjnych kierowanych do osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę na temat potrzeb nastolatków, doskonalić komunikację z dziećmi i dowiedzieć się, jak rozpoznawać i jak reagować na kryzysy emocjonalne młodych osób oraz gdzie szukać wsparcia i pomocy.
Majowa edycja Akademia Uważnego Rodzica spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony uczestników. W pierwszej odsłonie projektu wzięło udział aż 2 400 osób, co pokazuje, jak ogromne jest zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy.
II edycja warsztatów odbywać się będzie na przełomie października i listopada, zawsze w godzinach popołudniowych (18:30-20:30), co tydzień. Nasze 4 dwugodzinne warsztaty on-line skoncentrowane będą wokół następujących tematów:
- 16 października, godz. 18:30-20:30Spotkanie 1: Nastolatek – już nie dziecko, jeszcze nie dorosły
- 23 października, godz. 18:30-20:30Spotkanie 2: Kryzys emocjonalny – jak rozpoznać, jak reagować i jak się nim nie zarazić
- 30 października, godz. 18:30-20:30Spotkanie 3: Rozmowy, które wspierają
- 6 listopada, godz. 18:30-20:30Spotkanie 4: Gdzie i kiedy szukać pomocy?
Spotkania poprowadzą prelegentki, które omówią problematykę najpowszechniejszych kryzysów emocjonalnych nastolatków, pomogą doskonalić umiejętności ich identyfikowania i adekwatnego reagowania. Dorośli poznają zagrożenia, jakie płyną dla nich samych w związku z kryzysem nastolatka, a także jak ważną rolę pełnią w procesie odzyskiwania przez dzieci równowagi emocjonalnej. Trenerki Akademia Uważnego Rodzica to:
- Lucyna Kicińska – suicydolog, pedagog, terapeutka narracyjna, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, koordynator strefy pomocy serwisu „Życie warte jest rozmowy”;
- Jolanta Palma – suicydolog, konsultant i interwent kryzysowy, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, współorganizator kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”.
Lista uczniów zakwalifikowanych do udziału w wyjeździe
do Hiszpanii- II grupa moblilności w ramach projektu" Powiedz mi coś o sobie"
i lista uczniów rezerwowa
1. Iga N.
2. Anna Sz.
3. Oskar K.
4. Julia Sz.
5. Zuzanna G.
6. Lilianna K.
7. Paulina Sz.
8. Maciej W.
9. Jakub M.
10. Olga G.
11. Oliwier C.
Lista rezerwowa:
1. Adam Rz.
2. Aleksandra D.
3. Antoni Z.
4. Karol M.
5. Jakub O.
Zmiany w odwozach "marchewka"
Odwozy "marchewka"
PIĄTEK
I kurs godz. 12.45 - Samin, Osiekowo, Gardyny
II kurs godz. 14.20 - Samin, Saminek, Ostrowite, Osiekowo, Gardyny
KONKURS NA HASŁO PROMUJĄCE ZDROWY TRYB ŻYCIA
Materiał edukacyjny dla rodziców i nauczycieli
Zadbaj o psychikę dziecka - infografika dla rodziców i nauczycieli.
Wraz z zespołem DOBRY hasztag i Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyliśmy materiał edukacyjny dla dzieci bezpośrednio i pośrednio dotkniętych powodzią. Tłumaczy on rodzicom i nauczycielom, co się dzieje z dzieckiem w aspekcie stresu w czasie tego typu kryzysów i daje wskazówki, jak sobie z tym radzić.
Warsztaty dla uczniów "Fonoholizm i cyberprzemoc" - 20.09.2024r.
20 września uczniowie z klas IV - VIII uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych na temat fonoholizmu i cyberprzemocy. W trakcie zajęć zostały poruszone zagadnienia w zakresie higieny cyfrowej, czyli działań zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa młodych ludzi w kontakcie z telefonami, mediami społecznościowymi i technologiami. W zakresie przeciwdziałania cyberprzemocy omówiono zjawiska hejtu, stalkingu, kradzieży tożsamości, sekstingu i szantażu wraz ze wskazaniem konsekwencji prawnych. Uczniowie dowiedzieli się, jak reagować na hejt, gdy są jego ofiarami, jakie mogą być konsekwencje dla sprawców i dlaczego tak ważne jest aby, nie byli biernymi obserwatorami, gdy hejt dotyczy kolegi/koleżanki tylko zgłaszali i reagowali.
Spotkanie z panem policjantem - "Bezpieczna szkoła" - 20.09.2024r.
- 1
20 września w naszej szkole odbyło sie spotkanie uczniów z panem policjantem, który opowiedział dzieciom jak bezpiecznie poruszać sie po drodze, na przejściach dla pieszych oraz w jaki sposób bezpiecznie jeździć rowerem. Dzieci z uwagą wysłuchały informacji oraz chętnie zadawały pytania.