Podczas edukacji polonistycznej na podsumowanie lektury Romana Pisarskiego „O psie, który jeździł koleją” uczniowie klasy III pracowali metodą projektu – lektura w pudełku. Trzecioklasiści w rewelacyjny sposób odwzorowywali wybrane wydarzenia, miejsca akcji oraz bohaterów książki i umieścili je w swoich pudełkach. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. W swoje projekty włożyli mnóstwo pracy i zaangażowania.
Projekt edukacyjny na podstawie lektury „O psie, który jeździł koleją”
- 15
ODWOZY - BUS
Występ uczniów z koła teatralnego
W walentynki 14.02.2025 r. w naszej szkole, uczniowie klasy III należący do koła teatralnego pod opieką pani Doroty Zalewskiej przedstawili inscenizację pt. „Bajka o srebrnej gwiazdce”. Na przedstawieniu obecni byli zaproszeni goście: pani dyrektor, nauczyciele, dzieci 5 i 6-letnie z oddziału przedszkolnego, uczniowie klasy I i II, rodzice oraz panie z obsługi szkoły. Inscenizacja rozpoczęła się punktualnie o godzinie 9.00. Na początku opiekun koła teatralnego powitała zgromadzonych gości, a Młodszy Samorząd Szkolny złożył życzenia walentynkowe. Scenografia oraz kostiumy uczniów były starannie przygotowane, co dodało przedstawieniu wyjątkowego klimatu. Uczniowie w pełni oddali się swoim rolom, prezentując umiejętności aktorskie oraz zaangażowanie. Na koniec aktorzy otrzymali gromkie brawa, a pani dyrektor wyraziła swoje uznanie oraz podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego spektaklu.
WALENTYNKI
Walentynki
WALENTYNKI W PUNKCIE PRZEDSZKOLNYM
5
Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE
- 1
Dnia 13.02.2025r. przedszkolaki z grup 0a i 0b w ramach realizacji zajęć o tematyce baśni oraz zapoznania się z miejscem jakim jest biblioteka, odwiedziły Gminne Centrum Kulturalno - Biblioteczne w Dąbrównie. Podczas zajęć dzieci wysłuchały czytanej przez Panią bibliotekarkę baśni pt. " Kopciuszek", zapoznały się z wyglądem biblioteki oraz mogly pobawić się w kąciku zabaw.
Przedszkolakom spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały. Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze.
Informacja - w środy zmina rozkładu odwozów "Marchewką"
Od 12 lutego ulegną zmianie godziny odjazdów uczniów autobusem szkolnym tzw. "Marchewką". Zmiana dotyczy wyłącznie środy.
Aktualny rozkład:
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek
I kurs godz. 13.30 - Krajewo, Samin, Saminek, Ostrowite, Osiekowo, Gardyny
II kurs godz.15.05 - Samin, Saminek, Ostrowite, Osiekowo, Gardyny
piątek
I kurs godz.12.55 - Krajewo, Samin, Saminek, Ostrowite, Osiekowo, Gardyny
II kurs godz.14.20 - Samin, Saminek, Ostrowite, Osiekowo, Gardyny
Bal karnawałowy dla klas 0 - III
- 25
W piątek 24.01.2025 r. w naszej szkole Młodszy Samorząd Szkolny zorganizował długo oczekiwany bal karnawałowy dla dzieci 5 i 6-letnich z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas I – III. Udekorowana sala stworzyła wspaniały klimat. Przy skocznej muzyce, dzieci przebrane w kolorowe stroje świetnie się bawiły. Reprezentanci poszczególnych klas brali udział w konkursach. Królową i królem balu zostali wybrani uczniowie z klasy I: Kalina Szczawińska i Michał Müller. W przerwie, na uczestników zabawy, w każdej klasie czekał poczęstunek. Wszystkie dzieci spędziły miło czas, a wspólna zabawa przyniosła dużo zadowolenia, radości i uśmiechu.
Dzień Hiszpanii w naszej szkole
W dniu 24 stycznnia 2025 roku naszą szkołę przenieśliśmy do Hiszpanii. Stało się to za sprawą podsumowania realizowanego projektu " Powiedz mi coś o sobie" na który otrzymaliśmy dofinansowanie z programu FERS.
W przygotowanie tego dnia bardzo aktywnie zaangażowała się kilkunastoosobowa grupa uczniów z klas 4-8 oraz kilku nauczycieli.
Uroczystość poprowadził profesjonalnie Wojtek z klasy 8. Olek i Filip z tej samej grupy przygotowali bardzo interesującą prezentację na temat historii, geografii, zabytków, ciekawych miejsc i ludzi związanych z Hiszpanią. Gabryś bardzo pomysłowo poprowadził przygotowany przez siebie konkurs wiedzy o Hiszpanii i podzielił się ze zgromadzoną publicznością swoimi wrażeniami na temat wyjazdu do Granady. Uczestniczki drugiej grupy mobilności do Walencji, wspomagajac się zdjęciami wykonanymi podczas wyjazdu, opowiedziały o swoich wrażeniach. Chór szkolny pod batutą Pani Ani Szybanow zachęcił nas do wspólnego śpiewu hiszpańskich piosenek.
Hiszpania kojarzy się z piłką nożną. Tego dnia nie mogło zabraknąć zatem meczu. W szranki stanęły dwie drużyny: FC Barcelona i Real Madryt.
Rywalizacja była naprawdę zacięta.
Flamenco, zumba- taniec te układy taneczne pojawiły się podczas naszego podsumowania. Układem tanecznym zachwyciły nasze przepięknie przebrane i tańczące dziewczynki przygotowane przez Panią Dorotę Skibicką.
Kuchnia hiszpańska jest znana i ceniona na całym świecie. Pani Barbara Gonzalez Bornez wraz z mężem Faulem wiele lat życia spędzili w Hiszpanii i w sposób profesjonalny przygotowali i ufundowali potrawy do degustacji. Mogliśmy spróbować: paelli, tortilli, naranjas con canela- pomaranczy z cynamonem, ananasow, aceitunas - oliwek. Pani Anna Martyniak- Stanczak według receptury hiszpańskiej ugotowała dla wszystkich przepyszna zupę z cukinii. Rada Rodziców zakupiła dla wszystkich uczniów mandarynki.
Chętni uczniowie mogli pod okiem Pan Emili Nadolskiej I Anny Szybanow wykonac witraże i wachlarze w stylu hiszpańskim.
O przepiękna dekoracje zadbaly nasze nieocenione Panie Marta Sadowska i Katarzyna Gorzelak, która przygotowała wystawę prac uczniów z motywem hiszpańskim.
Dziś dzięki podsumowaniu projektu wróciły wspomnienia naszych wyjazdów, mieliśmy wrażenie, że czujemy hiszpańskie słońce, zaraziliśmy się optymizmem i poczuliśmy wiosnę.
Serdecznie Dziękujemy Nieocenionej Pani Dorocie Szczurowskiej za prowadzenie nas za rękę podczas realizacji projektu, za Serce, za koordynowanie naszych działań. Bez Pani pomocy nie dalibyśmy rady. Dziękujemy naszym Paniom Dyrektor, księgowym, wszystkim nauczycielom za pracę na rzecz realizacji projektu, za opiekę nad uczniami podczas wyjazdów. To nasz pierwszy projekt, ale mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję realizowac kolejne. Chcemy, by nasi uczniowie nie bali się podróży, poznawali inne kraje, mogli w namacalny sposób poczuć, że są obywatelami Unii Europejskiej.
37
MISTRZOSTWA SZKOŁY W TENISIE STOŁOWYM
- 11
22 stycznia 2025 r. odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym.
Zawody przeprowadzono w dwóch kategoriach: klasy IV – VI i VII – VIII.
Lista zawodników kl. VII-VIII:
- Maja Mackiewicz
- Natasza Szpejna
- Amelia Fafińska
- Zuzanna Wrońska
- Maja Iljasiuk
- Anna Staniszewska
- Julia Sadowska
- Amelia Krajewska
- Oliwia Kwiatkowska
- Nikola Strużyńska
- Gabriel Głodek
- Wojciech Ruczyński
- Alan Groszewski
- Dawid Gorzelak
- Karol Widźgowski
- Łukasz Mączewski
Lista zawodników kl. IV-VI:
- Lilianna Karkoszka
- Maja Augustin
- Zuzanna Gresiuk
- Paulina Sztuba
- Agata Rozwadowska
- Julia Szczotka
- Nikola Brzezińska
- Izabella Szczygielska
- Marta Leszczyńska
- Agata Żuralska
- Emilia Bestvater
- Lena Cieślak
- Kinga Staniszewska
- Magdalena Paczkowska
- Łukasz Klein
- Oskar Kowalski
- Filip Józefowicz
- Adam Paczkowski
- Adam Karpiński
- Brajan Walat
- Krystian Orłowski
- Filip Liszewski
- Hubert Skibicki
- Adam Waszczuk
- Oliwier Eichler
- Łukasz Kacprzycki
- Hubert Orłowski
- Dawid Zdrojewski
- Kacper Węgrzynowski
- Filip Tomczak
Wyniki w kl. IV – VI
dziewczęta:
I miejsce – Lilianna Karkoszka kl.VIb
II miejsce – Paulina Sztuba kl.VIb
III miejsce – Maja Augustin kl.VIb
chłopcy:
I miejsce – Hubert Skibicki kl. V
II miejsce – Oliwier Eichler kl. V
III miejsce – Adam Waszczuk kl. V
Wyniki w kl. VII – VIII
dziewczęta:
I miejsce – Oliwia Kwiatkowska kl. VII
II miejsce – Maja Mackiewicz kl. VIII
III miejsce – Amelia Krajewska kl. VII
chłopcy:
I miejsce – Karol Widźgowski kl. VII
II miejsce – Alan Groszewski kl. VIII
III miejsce – Wojciech Ruczyński kl. VIII
Organizatorem i sponsorem zawodów był Samorząd Uczniowski. Pamiątkowe medale wręczyła Dyrektor Szkoły Pani Małgorzata Malimon. Wszystkim zawodnikom gratulujemy i dziękujemy za uczestnictwo w zawodach.
Dorota Skibicka
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPIE 6-LATKÓW- fotorelacja
- 14
BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE
Spotkanie z policjantem – bezpieczne ferie
21 stycznia w naszej szkole gościł pan policjant, który przypomniał wszystkim uczniom, jak należy spędzić bezpiecznie ferie.
Dziękujemy za cenne wskazówki, dzięki którym nasi uczniowie są teraz lepiej przygotowani do czerpania radości z zimowych zabaw z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa.
Rekrutacja do punktu przedszkolnego, oddziałów przedszkolnych oraz klas I na rok szkolny 2025/2026
Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025 biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej w Dąbrównie w roku 2024 otrzymała środki finansowe na zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do biblioteki. Całkowity koszt realizacji zadań, czyli wsparcie z budżetu państwa oraz wkład własny organu prowadzącego, wyniósł 15000,00 zł.
Otrzymane środki zostały wykorzystane na:
- zakup książek do biblioteki (714 woluminów) – 12901,30 zł;
- zakup elementów wyposażenia do biblioteki (wykładzina) – 680,00 zł;
- realizacja działań promujących czytelnictwo – 1440,18 zł
Zbiory biblioteki wzbogaciły się o beletrystykę, w tym lektury oraz pozycje popularnonaukowe. Zakupy książek były dokonywane po uprzednim zapoznaniu się z potrzebami uczniów, nauczycieli, rodziców. Cenną wskazówką były wypowiedzi uczniów na temat ich zainteresowań. Zakupiono pozycje z dużą czcionką, łatwe w czytaniu oraz poruszające problemy integracji, tolerancji i emocji.
Wzbogacenie księgozbioru o ciekawe pozycje spowodowało zauważalne zwiększenie zainteresowania biblioteką i książką.
Do tej pory w czasie realizacji programu zorganizowano:
- zabawy czytelniczo-plastyczne w bibliotece;
- głośne czytanie wybranych książek,
- pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelnika,
- zajęcia z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia,
- system kontrolowania czytelnictwa wśród uczniów klas I-III,
- półfinały konkursów czytelniczych w klasach IV – VIII.
Jak widać – takie dofinansowanie szkolnych działań – przynosi efekty, poprawia czytelnictwo w naszej szkole.
Nastoletnia depresja - poradnik dla rodziców i młodzieży
Akcja charytatywna „Ile waży św. Mikołaj?” edycja 2024
Od 21 listopada 2024 roku do 14 stycznia 2025 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jarosława Iwaszkiewicza w Dąbrównie po raz kolejny przeprowadzono zbiórkę monet w ramach akcji „Ile waży św. Mikołaj?”. W charytatywnej zbiórce monet brali udział uczniowie klas 1-3 oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Celem akcji było wsparcie funduszu, z którego wypłacane są stypendia oraz pomoc dla dzieci i młodzieży, wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Akcje charytatywne przeprowadzane w szkole odgrywają dużą rolę: uczą dzieci wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości, tolerancji, rozwijają empatię, kształtują pozytywną postawę wobec cierpiących i potrzebujących, wzmacniają postawę odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka. Pragniemy, aby nasi uczniowie dostrzegali ludzi, którzy potrzebują pomocy. Po zakończonej akcji dokonano podliczenia wszystkich zebranych pieniędzy. Łącznie zebrano 185 złotych i 77 groszy. Pieniądze przekazano do Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo w Lublinie. Koordynatorem akcji była pani Dorota Zalewska - opiekun Młodszego Samorządu Szkolnego.
Wszystkim biorącym udział w akcji serdecznie dziękujemy!!!
Występ cyrku "Szok"
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
JASEŁKA- 20.12.2024r.
Dnia 20 grudnia w naszej szkole odbyły jasełka z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Występom towarzyszył chór szkolny i grupa teatralna pod opieką pani Anny Szybanow.
Aktorzy wykazali się świetną grą aktorską, a sceneria i stroje dopełniły całe przedstawienie.
W konkursie wokalnym dla klas na kolędę lub pastorałkę wyróżnienie otrzymała klasa 7 z wychowawcą. Wszystkim bardzo podobały się te wzruszające występy, które przebiegały w świątecznej atmosferze. Publiczność wynagrodziła występujących gromkimi brawami.
W tym dniu podsumowano i wręczono nagrody za udział w konkursie na hasło promujące zdrowy tryb życia.
Na zakończenie uroczystości pani Dyrektor złożyła życzenia świąteczne i zaproponowała wspólne zaśpiewanie kolędy „Przybieżeli do Betlejem Pasterze”.
43ŚWIĄTECZNY WYSTĘP SZEŚCIOLATKÓW
4
GWIAZDKOWE PREZENTY
- 9
W wyposażeniu szkoły znalazła się radiola, która jest świetnym sposobem na przekazywanie informacji poprzez wydawanie różnych komunikatów dotyczących wydarzeń bieżących. Wiadome jest, że harmider trwający na szkolnej przerwie warto wzbogacić o dźwięki wybranej przez uczniów muzyki.
W trzech salach lekcyjnych zainstalowno nowoczesne tablice interaktywne, narzędzia które łączą funkcje tablicy, projektora i komputera. Dzięki technologii dotykowej nauczyciele i uczniowie mogą na nich pisać, rysować, a także pracować z różnorodnymi aplikacjami edukacyjnymi. Są to urządzenia, które znacząco ułatwiają nauczanie wspierając aktywność uczniów poprzez interaktywne treści.
W świetlicach szkolnych uczniowie mogą cieszyć się nowym stołem do bilarda, mini stołami tenisowymi oraz grami stołowymi- piłkarzyki.
Dopasażono sprzęt rekreacyjno-sportowy: w zestawy do speedballa, piłki do gry w piłkę nożną, piłki do nauki gry w siatkówkę, piłki do gry w piłkę ręczną, torbo-plecaki na piłki oraz zestawy piłek i rakiet do tenisa stołowego.
DZIĘKUJEMY!!!